Close

5.6.2021

Sobotní zápasy J&T Banka Ostrava Beach Open plné zvratů i radosti. Česká dvojice Perušič, Schweiner v semifinále s Rusy, Holanďany a Brazilci

Nejen změny počasí, ale také změny favoritů ovládly osmifinálové, čtvrtfinálové a semifinálové zápasy žen a mužů v ostravských Dolních Vítkovicích. Včerejší zápasy již předestřely, že se v bojích o nejlepší umístění nepředvedou stálice jako Brazilky Agatha Bednarczuk, Eduarda Santos Lisboa či polští Fijalek a Bryl. Velkou radost všem fanouškům udělal postup českých mužů Ondřeje Perušiče a Davida Schweinera do nedělního semifinále. Hrát budou od 10 hodin proti ruským mistrům světa Krasilnikovovi se Stojanovským.

V osmifinálovém zápase se český pár utkal s rakouským týmem Robin Seidl, Phillipp Waller. V prvním setu to byla doslova přetahovaná o každý bod. Češi podávali všechno na Seidla, v koncovce však Rakušani odskočili na 20:18 a Perušič podáním do sítě ukončil set.

Druhý set se nesl v podobném duchu, Rakušané v průběhu mírně odskočili, ale do koncovky se šlo za stavu 18-18, Perušič předvedl několik parádních příjmů. Češi odskočili na 20:18 a druhý setbol využili díky podání Rakušanů do sítě.

Po tie-breaku následoval výborný nástup Čechů do třetího setu, vedli 5:2, 6:3 a už soupeře nenechali stáhnout. Perušič předvedl pěkné momenty na příjmu i v útoku, naopak Rakušané začali dělat nevynucené chyby. Pak se přidaly Schweinerovy výborné bloky a vcelku bez problému Češi dotáhli na 15:10. „Myslím, že nás to stálo hodně sil. Rakušané zahráli hodně dobré utkání a kdyby se nám nepovedlo udržet druhý set, tak bychom se nemohli divit, že jsme prohráli 0:2. Hráli výborně od servisu i na ztrátě. Myslím, že se nám povedlo lépe přihrávat a lépe si útoky připravovat, což je proti takovému týmu klíčové, a za druhé se nám dařilo bránit, co jsme si s trenérem připravili před zápasem. To znamená dodržovat taktické pokyny, z toho plynulo několik dobrých bloků od Davida a několik vybraných bloků ode mě,“ shrnul po prvním zápase Ondřej Perušič.

Tanja Hüberli (SUI), Nina Betschart (SUI) – Carolina Solberg Salgado (BRA), Barbara Seixas de Freitas (BRA)

Do čtvrtfinále šel český tým s vědomím, že nastoupí na centr kurtu od 16 hodin proti italskému páru Nicolai, Lupo, který stejně jako český tým drží v ruce vstupenku na olympijské hry. Mezi tím se na druhém kurtu odehrávaly další boje. Svůj postup si nezajistili Norové ani Katařané, kteří patřili mezi horké favority čtyřhvězdičkového podniku. Z norských tváří bylo po zápase proti holandskému týmu znatelné, že pro ně tentokrát ostravská návštěva nedopadla podle představ.

V 16 hodin za hlasitého doprovodu fanoušků začal rozhodující zápas českých mužů o postup do semifinále. Hned na úvod zasadil David Schweiner elegantní eso. Celá taktika českých jedniček směřovala na italského dlouhána Paola Nikolaie. Zápas se nesl v duchu energických smečů Perušiče a neprůstřelných bloků Schweinera, ale i tvrdých odpovědí italského týmu. Italové se dopustili chyb na podání, která často končila v outu. První set dopadl jednoznačným vítězstvím pro Čechy 21:15. Druhou sadu opět uvedl bod pro Italy, v zápětí ale padlo další podání do outu. Druhý set zatlačil Italy do ústraní taktickými střelami na lajnu z ruky Schweinera a skvěle mířenými smeči Perušiče. „Italové jsou silný soupeř, což prokazují celou poslední dekádu. I když mají letos kolísavé výsledky, tak pořád předvádí, že jsou stříbrní olympionici a patří mezi nejlepší na světě. Proto je vždycky těžké proti nim hrát. Jsme rádi, že se nám podařilo dnes Italy zatlačit servisem a předvést úspěšnou hru na ztrátě a v obraně,“ říká s úsměvem na tváři David Schweiner.

Viacheslav Krasilnikov (RUS), Oleg Stoyanovskiy (RUS) – Pablo Herrera Allepuz (ESP), Adrián Gavira Collado (ESP)

Po oslavných rituálech české dvojice se na centr kurtu předvedly ještě boje o finále žen. V něm se představí Švýcarky Joana Heidrich, Anouk Vergé-Depré a Američanky Sarah Sponcil, Kelly Claes. Semifinálové zápasy mužů začnou na centr kurtu v 10 hodin.